Dawno nie miałam w rękach czekolady mlecznej.  Podchodzę do niej dość niechętnie, gdyż nie jest to mój ulubiony gatunek. Moje kubki smakowe podchodzą do niej ze zdrowym dystansem- taka dawka cukru sprawia, że niejednokrotnie trzęsę się jak paralityk.

Czasami jednak przygotowuję jakieś tabliczki albo praliny na zamówienie, a ponieważ mleczna jest chyba najbardziej popularna to akurat się przewija w prośbach najczęściej.

 Jakiś czas temu znajomi poprosili mnie o przygotowanie bombonierki w typie „trumienka” , czyli czekoladki w kształcie czaszek. Jako, że czaszki są moim ulubionym motywem popkultury ochoczo przystąpiłam do realizacji projektu. Warunek był jeden :  100% mlecznej czekolady.

Do zrobienia trumienki potrzebowałam 100 gramów czekolady mlecznej. Możemy korzystać z czekoladowych pastylek lub tabliczki, której po zatemperowaniu możemy nadać dowolne nowe kształty. Dzisiaj zaprezentuję inną, prostszą metodę temperowania (wersja z marmurowym kamieniem tu)

Do temperowania przystępujemy uprzednio zaopatrzywszy się w :

  • 100 gr mlecznej czekolady (sic!)
  • miskę ceramiczną, szklaną lub metalową
  • termometr spożywczy

Jak temperować czekoladę:

  • ¼ czekolady siekamy na drobne kawałeczki
  • ¾ czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej cały czas mieszając. Maksymalna temperatura dla czekolady mlecznej waha się od 42 do 47°C. Najlepiej odsunąć ją od źródła ciepła gdy osiągnie ok. 38°C.
  • Gdy czekolada się rozpuści, dzielimy ją ponownie- odkładając do osobnej miseczki 1/3
  • Energicznie mieszając do 2/3 rozpuszczonej czekolady dodajemy czekoladę posiekaną na samym początku sprawdzając jednocześnie temperaturę, dla mlecznej minimalna temperatura powinna się mieścić w przedziale 27- 28°C
  • Dla ponownego podniesienia temperatury dodajemy 1/3 rozpuszczonej czekolady. Temperatura nie powinna się podnieść wyżej niż do 29-30°C
  • Tak zatemperowaną czekoladę przelewamy do foremek i czekamy aż stężeje w temperaturze pokojowej (powinno to trwać nie więcej niż 20 min.)

Ważna rada –jeżeli czekolada osiągnęła pożądaną temperaturą a mimo to nadal znajdują się w niej nierozpuszczone kawałki należy je usunąć przed ponownym podgrzaniem czekolady. W przeciwnym razie czekolada nadmiernie się skrystalizuje czego objawem będzie szybkie gęstnienie i kleista struktura.

Udanego temperowania!

czekoladowe czaszki

Jak temperować mleczną czekoladę?

bloglovin 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...