W trakcie niedawnych peregrynacji czyli zwiedzania wirtualnego świata natknęłam się na dość specyficzną kampanię (pro)zdrowotną.  Dechox czyli detoks czekoladowy to kampania zaprojektowana przez British Health Foundation. Jak czytamy na  stronie projektu, „dechox to wyzwanie, na bazie którego ponad 16000 osób w Wielkiej Brytanii w marcu zdecydowało się zaprzestać jedzenia czekolady, wspierając tym samym badania nad chorobami serca”.

Czy dechox czyli detoks czekoladowy jest naprawdę potrzebny?

Według pomysłodawców akcji czekolada ma katastrofalny wpływ ma organizm ludzki  (vide strona z popularnymi mitami dotyczącymi czekolady) . Przytoczę tylko kilka z przedstawionych tam popularnych wierzeń. Według British Health Foundation między bajki należy włożyć pomysł, że ciemna czekolada jest zdrowsza aniżeli mleczna czy też biała (punkt trzeci na liście).

Zanim zaginęłam w akcji popełniłam wpis dotyczący jedzenia czekolady na tzw. diecie sportowej (klik). Chciałabym niniejszym przypomnieć, że ciemna czekolada może być jak najbardziej wartościowym składnikiem diety „koksa” oraz diety odchudzającej (sic!), ze względu na dobroczynne składniki zawarte w kakao, które pomagają utrzymać gospodarkę insulinową w ryzach, a także szereg mikro- i makroskładników mających dobroczynny wpływ na organizm ludzki.

Kolejny kuriozalny, moim zdaniem, mit odnosi się do spożycia czekolady przez diabetyków. Autorzy kampanii piszą, że „jeżeli masz cukrzycę to powinieneś móc spożywać umiarkowane ilości czekolady. Nie ma potrzeby zastępowania zwykłej czekolady produktami oznaczonymi jako produkty dla diabetyków”. A jaki jest powód zaniechania takiej zamiany? Na stronie czytamy : „Produkty przeznaczone dla diabetyków są bogatsze w tłuszcz i mogą mimo wszystko powodować wzrost poziomu cukru we krwi”.

foto www.pixels.com

Rozumiem, że w szkołach podstawowych mogą nie nauczać fizjologii człowieka w rozszerzonym zakresie, ale British Health Foundation, jak rozumiem, tworzą lekarze (?). W związku z tym o pomstę woła przestarzały, a jakże, mit że tłuszcz tuczy, a produkty w niego zasobne należy eliminować z diety. Zainteresowanych odsyłam do literatury fachowej.

Podsumowując, na lekkim bulwersie, idea zbierania funduszy na badania chorób serca jest owszem szczytna. Wyzwanie polegające na rzuceniu słodyczy na cały miesiąc, szczególnie wśród najbardziej otyłych w Europie Brytyjczyków, zasługuje wyłącznie na pochwały. A jednak mieszanie czekolady do tego  projektu wydaje mi się nieporozumieniem. Polifenole zawarte w czekoladzie działają nie tylko przeciwnowotworowe, ale również wspomagają prace układu krwionośnego. Co za tym idzie, mogą zapobiegać chorobom serca. Dechox – jestem na nie.

A wy jak myślicie? Warto porzucić czekoladę? Poniżej linki do kampani

Chocolate Orange is the New Black

Dechox`

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...